Fr o m nu på måndag den 16/11 kommer vi att erbjuda digitala online pass för våra medlemmar via Zoom.
Vi har delat upp passen enligt följande:

19.15 – 20.15

Måndagar – Gul, Orange, Grön
Tisdagar – Nybörjare, Röd
Onsdagar – Blå, Brunt, Svart

10.30-11.30
Lördagar – alla

Passen är i första hand tänkt att erbjudas våra vuxna medlemmar då restriktionerna idag inte tillåter er att träna i grupp i Dojon. Men alla medlemmar är naturligtvis välkomna att delta på alla pass, oavsett man är barn eller har annan bältesfärg än inriktningen på passet.

Vi har valt plattformen Zoom och som idag är en av de vanligaste plattformarna för webmöten mm. Zoom är kostnadsfritt att använda för dig men du måste först registrera dig på https://zoom.us/
Därefter kan du ladda ner appen Zoom via Appstore (IOS) och Google Play (Android).

Att deltaga:
Du kan deltaga med inloggning via din dator med webbkamera, surfplatta eller mobil.
På mötesdagen klickar du på länken nedan för inloggning och kommer på så vis in i mötet. Du kan få uppge lösenordet.

Inloggning:

Se information i vår slutna Facebook grupp alt mail som gått ut till våra medlemmar.

Att tänka på:
  • Alla ska bära Gi
  • Din mikrofon kommer vara avslagen när du ansluter till mötet. Behåll den avslagen till du ev. uppmanas av instruktören att slå på den. Videon kommer vara på men den kan du välja att slå av om du av något skäl inte vill att din bild visas.
Tips:
Desto större bildskärm du har att se instruktören på desto bättre är det. Många kan idag dela sin mobil/dator till sin TV. Om du inte vet hur du gör det så googla på ”Dela Skärm TV”. Nedan finner du även ett par länkar som beskriver möjligheten för Apple och Samsung. Men det finns naturligtvis andra märken också som ger möjlighet.

Apple
https://support.apple.com/sv-se/HT204289

 
Till sist:
Den här mötesformen är ny och ovan för många, inkl. våra instruktörer. Vi ber er därför att ha tålamod och respekt för att det kan både uppstå tekniska och praktiska utmaningar nu till en början innan vi alla blir ”varma i kläderna”. Men vi vill ge det här en chans och tror att det kan komplettera vår övriga verksamhet bra, speciellt i dessa tider.
Har du några frågor så står jag självklart till ditt förfogande. Maila mig på info@halmstadkarateacademy.se eller skicka ett PM till mig via Messenger.
 
Med vänlig hälsning
Bo Johansson
Onlinepass via Zoom

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.